Ranking zmywarek – najlepsze zmywarki 2020 roku

Zmywarka coraz częściej uwzględniania jest w planach wyposażenia kuchni. To urządzenie, które wyręcza nas podczas zmywania i oszczędza przy tym dużo czasu. Asortyment różnych modeli jest spory. Jaka zmywarka będzie najlepsza?

Razem z nami możesz bez problemu znaleźć najlepsze zmywarki, które dostępne są aktualnie w sklepach. Wśród nich znajdują się zarówno tanie, jak i nieco droższe urządzenia od wielu producentów. Zobacz nasz ranking zmywarek na 2020 rok i wybierz najlepszy sprzęt do swojej kuchni!

Ranking zmywarek – TOP 10 najlepszych zmywarek

Miejsce Nazwa zmywarki Cena Najtańsza oferta
1 Nowość Zmywarka ELECTROLUX EEC767305L ComfortLift 3099 zł Sprawdź teraz
2 Zmywarka SIEMENS SR635X01ME 1489 zł Sprawdź teraz
3 BEKO DFS05013S 1099 zł Sprawdź teraz
4 Amica DFM404SNA 1149 zł Sprawdź teraz
5 Amica DFM404WNA 1059 zł Sprawdź teraz
6 Zmywarka SIEMENS SN636X03NE 1879 zł Sprawdź teraz
7 Zmywarka Bosch SMV58L60EU 1862 zł Sprawdź teraz
8 INDESIT DSFE 1B10 S 1059 zł Sprawdź teraz
9 AEG FSK93807P 5196 zł Sprawdź teraz
10 Zmywarka Whirlpool WBC 3C26 B 1290 zł Sprawdź teraz

Opis najlepszych zmywarek

1. Nowość Zmywarka ELECTROLUX EEC767305L ComfortLift

Nowość Zmywarka ELECTROLUX EEC767305L ComfortLift

Cena: ok. 3099 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

2. Zmywarka SIEMENS SR635X01ME

 Zmywarka SIEMENS SR635X01ME

Cena: ok. 1489 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

3. BEKO DFS05013S

 BEKO DFS05013S

Cena: ok. 1099 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

4. Amica DFM404SNA

 Amica DFM404SNA

Cena: ok. 1149 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

5. Amica DFM404WNA

 Amica DFM404WNA

Cena: ok. 1059 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

6. Zmywarka SIEMENS SN636X03NE

 Zmywarka SIEMENS SN636X03NE

Cena: ok. 1879 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

7. Zmywarka Bosch SMV58L60EU

 Zmywarka Bosch SMV58L60EU

Cena: ok. 1862 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

8. INDESIT DSFE 1B10 S

 INDESIT DSFE 1B10 S

Cena: ok. 1059 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

9. AEG FSK93807P

 AEG FSK93807P

Cena: ok. 5196 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

10. Zmywarka Whirlpool WBC 3C26 B

 Zmywarka Whirlpool WBC 3C26 B

Cena: ok. 1290 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Dlaczego warto kupić zmywarkę?

Dzisiaj w sklepach można bez problemu dostać dobre i tanie zmywarki – urządzenia te przestały być już dobrem luksusowym i mogą zagościć w każdej kuchni. Jakie atuty mają najlepsze zmywarki w naszym rankingu?

Główne zalety zmywarek:

 • oszczędność czasu na zmywaniu,
 • doskonale domyte naczynia,
 • skuteczne niszczenie drobnoustrojów,
 • niższe zużycie wody w porównaniu do ręcznego zmywania,
 • brak kontaktu z detergentami – ochrona dla delikatnej skóry rąk.

Jak wybrać dobrą zmywarkę? Lepiej kupić zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy?

Wiele osób na etapie wyposażania kuchni zadaje sobie pytanie – jaką zmywarkę kupić? Wybór jest spory, dlatego warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów, by dopasować urządzenie specjalnie do swoich potrzeb, a ponadto do miejsca, w którym ma zostać zamontowane.

Zmywarki można podzielić na dwie kategorie:

 • zmywarki wolnostojące,
 • zmywarki do zabudowy.

Zmywarki wolnostojące wyposażone są w przedni panel widoczny w ciągu mebli kuchennych. Dostępne są w różnych wariantach wzorniczych – najpopularniejsze to kolory biały i inox (srebrno-szary). Wybrane modele mają zdejmowane pokrywy górne, dlatego można łatwo umieścić je pod blatem kuchennym.

Zmywarki do zabudowy to najlepsze zmywarki przeznaczone do kuchni na wymiar. Nie mają przedniej ścianki, która zastępowana jest frontem szafki we wzorze dopasowanym do zabudowy meblowej. Najczęściej panel sterowania znajduje się wtedy w krawędzi drzwi chowanej pod blatem.

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej zmywarki?

Dobra zmywarka powinna cechować się skuteczną, niezawodną pracą, a przy tym powinna być oszczędna – mniejszy pobór prądu i wody przekłada się na niższe koszty związane z jej eksploatacją. Warto też wziąć pod uwagę ranking niezawodności zmywarek oraz opinie użytkowników na temat różnych modeli.

Zatem, jaką zmywarkę wybrać? Poniżej prezentujemy najważniejsze parametry, jakie warto wziąć wtedy pod uwagę. Sprawdź, jaka zmywarka będzie dla Ciebie najlepsza!

Klasa energetyczna

To parametr określający zużycie prądu elektrycznego przez urządzenie. Wskazuje także na jego oszczędność energetyczną – energooszczędność. Producenci są zobowiązani do podawania klasy energetycznej zmywarek, zużycia energii na cykl [kWh/cykl] oraz rocznego zużycia energii [kWh], a informacje te umieszczane są na etykietach energetycznych.

Klasy energetyczne dzieli się od najgorszej G do najlepszej A+++. Najlepsza zmywarka o klasie A+++ pobiera ponad 45% mniej prądu niż ta w klasie A, ta w klasie A++ do 45% mniej, natomiast w klasie A+ o 25% mniej energii w porównaniu do klasy A.

Jaką zmywarkę kupić? Warto postawić na modele w klasach A+, A++ lub A+++, by nie tylko płacić niższe rachunki za prąd, ale też chronić środowisko naturalne.

Pojemność zmywarki

Pojemność zmywarki połączona jest z jej wielkością. Określana jest na podstawie liczby kompletów [kpl.] naczyń, które można jednorazowo umyć w urządzeniu. Komplet składa się z talerza płaskiego, głębokiego, deserowego, filiżanki lub kubka oraz zestawu sztućców. Jaka zmywarka sprawdzi się dla pary, a jaka dla rodziny?

Zmywarki dzieli się na dwie kategorie pod względem ich szerokości – 45 cm oraz 60 cm. Modele o szerokości 45 cm zmywają od 8 do 10 kompletów naczyń i polecane są dla 1-2 użytkowników, natomiast te o 60 cm mogą pomieścić od 12 do 15 kompletów naczyń i to najlepsze zmywarki dla 3-4 osób.

Warto jednak pamiętać o tym, że w zmywarce myje się nie tylko talerze czy kubki, lecz też inne naczynia, na przykład garnki, noże, pojemniki, dlatego w rzeczywistości częstotliwość jej używania jest kwestią indywidualną. Właśnie dlatego także dla 1-2 użytkowników dobrym zakupem może być zmywarka o szerokości 60 cm.

Zużycie wody

Podawane dla jednego cyklu zmywania [l/cykl] oraz jako roczne zużycie wody [l]. Im mniejsze zużycie wody, tym zmywarka jest bardziej oszczędna, a dzięki temu tańsza w eksploatacji. Oczywiście, niższy pobór wody to też ochrona środowiska naturalnego. Jaką zmywarkę kupić, by oszczędzać wodę?

Najlepsze zmywarki zużywają około 6-7 litrów wody podczas jednego cyklu pracy. Średnia to około 9-11 litrów. Warto jednak pamiętać, że zużycie powiązane jest z wybranym programem pracy zmywarki. Najniższe zużycie dotyczy cykli „eko”.

Wymiary zmywarki

Wymiary zmywarki powiązane są z jej pojemnością. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dzielone są one na dwie główne kategorie, czyli na szerokość 45 cm oraz 60 cm. Głębokość większości modeli zmywarek to 60 cm, natomiast wysokość około 85 cm.

Wiele modeli zmywarek ma zdejmowaną górną pokrywę, dlatego to dobre zmywarki pod blat mebli kuchennych. Za wyregulowanie wysokości odpowiadają praktyczne nóżki.

Jaką zmywarkę wybrać to małej kuchni? Najczęściej kupowane są modele o szerokości 45 cm, lecz wtedy, gdy można zmieścić w niej szerszy model, także jest on wart uwagi, zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie ma zmywać naczynia dla całej rodziny.

Generowany hałas

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze najlepszej zmywarki jest generowany przez nią hałas, który podawany jest w decybelach, czyli dB. Ranking zmywarek na najwyższych pozycjach umieszcza te, które są najcichsze – mają poniżej 45 dB.

Ciche AGD jest bardzo ważne zwłaszcza w aneksach kuchennych, aby podczas pracy nie zakłócało wypoczynku. Najlepsza zmywarka będzie wtedy wydawała lekko słyszalny szum wody. Tak niski hałas osiąga się poprzez odpowiednie wygłuszenie całej konstrukcji sprzętu.

Sterowanie zmywarką

Zmywarki sterowane są z użyciem elektronicznych programatorów, które obsługiwane są przyciskami na froncie urządzenia lub też na krawędzi drzwiczek – najczęściej w przypadku zmywarek do zabudowy.

Tanie zmywarki najczęściej nie mają wyświetlacza – wyposażone są w diody informujące o wybranym programie i pracy urządzenia. Najlepsze zmywarki mają z kolei wyświetlacze, które pozwalają na łatwy wybór programu, informują o czasie pozostałym do jego końca.

W sprzedaży dostępne są także urządzenia sterowane smartfonem – współpracują z aplikacjami mobilnymi producentów.

Programy zmywania – omówienie najpopularniejszych

Programy zmywania różnią się pomiędzy sobą temperaturą wody, a także czasem zmywania i suszenia naczyń. Dobra zmywarka wcale nie musi posiadać wielu programów pracy. Warto jednak zwrócić uwagę na ich zakres, ponieważ można wtedy łatwo dopasować je do rodzaju naczyń, stopnia ich zabrudzenia i oczekiwanego czasu zmywania.

Najpopularniejsze programy zmywania:

 • zmywanie ekologiczne/ekonomiczne – zużywa najmniej wody i energii, dlatego zmywarka jest wtedy najtańsza w eksploatacji, cechuje się wydłużonym czasem ponad 2 godzin,
 • zmywanie normalne – przeznaczone dla naczyń średnio zabrudzonych, zazwyczaj trwa około 2 godzin,
 • zmywanie intensywne – służy do zmywania naczyń mocno zabrudzonych, na przykład garnków, naczyń żaroodpornych, trwa około 2 godzin,
 • zmywanie skrócone, ekspresowe, szybkie – najkrótszy cykl zmywania, który trwa zwykle 20-45 minut,
 • zmywanie z mniejszą ilością wody/połowa wsadu – dodatkowa funkcja, którą można zastosować do programów zmywania, zmywarka zużywa wtedy mniej wody, wybrane modele pozwalają na zmywanie tylko jednego kosza.

Dodatkowo najlepsze zmywarki mogą zaoferować także inne programy pracy, na przykład jak zmywanie szkła – dedykowane do delikatnych, szklanych naczyń jak kieliszki, szklanki, zmywanie higieniczne, które płucze i suszy naczynia w podwyższonej temperaturze dla ekstra higieny.

Wybrane zmywarki mają też funkcje automatycznego doboru programów zmywania lub funkcje pozwalające na skrócenie programu, gdy czyste naczynia są potrzebne szybciej.

Praktyczną funkcją, którą ma praktycznie każda, nawet tania zmywarka, jest opóźnienie czasu startu pracy. Wtedy można ustalić czas rozpoczęcia zmywania, by naczynia były czyste o wyznaczonej porze, na przykład na rano, po powrocie z pracy.

Czujnik przeciw zalaniu

Dobra zmywarka powinna być wyposażona w system zabezpieczający przed zalaniem. Najczęściej stosuje się wtedy specjalny pływak, który przy pojawieniu się wycieków dotyka czujnika, dlatego zmywarka automatycznie wypompowuje wodę i wyłącza się.

Czujnik braku soli i nabłyszczacza

To powszechnie spotykane funkcje, które ma nawet tania zmywarka. Pokazują poziom soli i nabłyszczacza – gdy ich brakuje, zmywarka informuje o tym specjalnymi diodami, ikonkami na wyświetlaczu.

Wyposażenie zmywarki

Ważną kwestią, na którą zwraca uwagę nasz ranking zmywarek, jest też wyposażenie tego typu urządzeń. Standardowo zmywarka ma dwa kosze – górny i dolny, ale może być także uzupełniona o dodatkowe elementy.

Tanie zmywarki najczęściej mają koszyk na sztućce, który umieszczany jest w górnym lub dolnym koszu. Nieco droższe modele mają już szuflady na sztućce, które umieszczane są w górnej części urządzenia. Według wielu użytkowników są one wygodniejsze niż kosze.

Zmywarka może być też wyposażona w specjalne kratki z kolcami do przytrzymywania delikatnych kieliszków czy szkła. Dodatkowo może mieć składane uchwyty, które ułatwiają dopasowanie wnętrza urządzenia do rodzaju zmywanych naczyń. Najlepsza zmywarka często ma regulowaną wysokość koszów, dlatego można dopasować je do większych, wyższych naczyń, na przykład dużych garnków.

Polecani producenci zmywarek

Obecnie zmywarki znajdują się w asortymencie wielu marek. Jaką zmywarkę wybrać? Przede wszystkim taką, która będzie dopasowana do swoich potrzeb, lecz warto wskazać, że konkretne marki często wygrywają także ranking niezawodności zmywarek i mogą zapewnić swoim klientom wydłużony czas gwarancji.

Najlepsze zmywarki mają w swojej ofercie marki Samsung, Bosch, Siemens, Candy, Electrolux, Amica, AEG, Whirlpool. Oczywiście, poszczególne modele tych producentów różnią się pomiędzy sobą – tanie zmywarki nie zapewnią aż tak dużej gamy funkcji czy efektywności zmywania jak te droższe.

Zobacz nasz ranking zmywarek 2020 już teraz i sprawdź, jaką zmywarkę wybrać do swojej kuchni!

Dodaj komentarz