Ranking lodówek – najlepsze lodówki 2020 roku

Zakup lodówki wiąże się często z podjęciem bardzo istotnych decyzji dotyczących jej działania. Wielu osobom marzą się konkretne rozwiązania (jak na przykład kostkarka czy duża, pojemna zamrażarka), jednak mają problem ze znalezieniem najlepszego modelu. Dziś przedstawiamy ranking niezawodności lodówek, w którym znajdują się wyłącznie najbardziej polecane, bezawaryjne urządzenia, które potrafią służyć nieprzerwanie przez lata. Zapraszamy do lektury!

Ranking lodówek – TOP 10 najlepszych lodówek

Miejsce Nazwa lodówki Cena Najtańsza oferta
1 Lodówka Bosch KGN33KLEA 1449 zł Sprawdź teraz
2 Lodówka Samsung RS66N8100S9 3099 zł Sprawdź teraz
3 Lodówka Whirlpool BLF5121OX 1060 zł Sprawdź teraz
4 Lodówka Sharp SJ-BA05DMXW2-EU 1549 zł Sprawdź teraz
5 Lodówka Amica FK200.4 999 zł Sprawdź teraz
6 Lodówka Liebherr CTel 2131 1219 zł Sprawdź teraz
7 Lodówka Samsung RB37J501MB1 2023 zł Sprawdź teraz
8 Lodówka LG GBB72MCDFN 2899 zł Sprawdź teraz
9 Lodówka Samsung RS65R54412C 5095 zł Sprawdź teraz
10 Lodówka Samsung RF56J9041SR 9998 zł Sprawdź teraz

Opis najlepszych lodówek

1. Lodówka Bosch KGN33KLEA

 Lodówka Bosch KGN33KLEA

Cena: ok. 1449 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

2. Lodówka Samsung RS66N8100S9

 Lodówka Samsung RS66N8100S9

Cena: ok. 3099 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

3. Lodówka Whirlpool BLF5121OX

 Lodówka Whirlpool BLF5121OX

Cena: ok. 1060 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

4. Lodówka Sharp SJ-BA05DMXW2-EU

 Lodówka Sharp SJ-BA05DMXW2-EU

Cena: ok. 1549 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

5. Lodówka Amica FK200.4

 Lodówka Amica FK200.4

Cena: ok. 999 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

6. Lodówka Liebherr CTel 2131

 Lodówka Liebherr CTel 2131

Cena: ok. 1219 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

7. Lodówka Samsung RB37J501MB1

 Lodówka Samsung RB37J501MB1

Cena: ok. 2023 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

8. Lodówka LG GBB72MCDFN

 Lodówka LG GBB72MCDFN

Cena: ok. 2899 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

9. Lodówka Samsung RS65R54412C

 Lodówka Samsung RS65R54412C

Cena: ok. 5095 zł
Znajdź najtańszą ofertę

 

10. Lodówka Samsung RF56J9041SR

 Lodówka Samsung RF56J9041SR

Cena: ok. 9998 zł
Znajdź najtańszą ofertę

Jak wybrać najlepszą lodówkę? Jakie są rodzaje lodówek?

Wybór najlepszej lodówki wcale nie jest prostą kwestią. Oprócz wzięcia pod uwagę tak oczywistych i stosunkowo prostych tematów jak jej rozmiar, kolorystyka i posiadany budżet – w grę wchodzi również szereg innych zagadnień. Jaka powinna być najlepsza lodówka, która posłuży nieprzerwanie przez wiele lat? Taka, która będzie dopasowana do potrzeb, ale również wytrzymała. Zachęcamy do sprawdzenia, co w tym zakresie pokazuje nasz ranking lodówek na 2020 rok.

Jeśli chodzi o rodzaje lodówek, można wskazać w tym zakresie co najmniej kilka podziałów. Najbardziej podstawowy to lodówki do zabudowy i wolnostojące. Te pierwsze przeznaczone są do obudowania płytami meblowymi w tym samym typie co reszta kuchennych mebli. Z reguły nie posiadają estetycznych wykończeń zewnętrznych. Drugi typ – to lodówki najpopularniejsze, które można zobaczyć w większości domów. Z reguły są również nieco tańsze od modeli do zabudowy.

Pośród lodówek wolnostojących, można wskazać wiele ich rodzajów. Pierwszy, i zarazem najbardziej podstawowy typ – to lodówka dwudrzwiowa, składająca się z części chłodzącej (zlokalizowanej w górnej części urządzenia) i mrożącej – na dole. To z reguły najtańsze i zarazem najprostsze modele. W opinii wielu osób – w związku z brakiem dużej ilości funkcji dodatkowych, również najbardziej niezawodne. Lodówki dwudrzwiowe mogą również składać się z dwóch niezależnych skrzydeł. Z reguły po prawej stronie znajduje się agregat chłodzący, a po prawej – zamrażarka, połączona z kostkarką i dyspozytorem do filtrowanej wody. Warto pamiętać, że tania lodówka również może być dobra – wystarczy tylko zwrócić uwagę na jej parametry i nie liczyć, że w cenie klasycznej lodówki (bez żadnych dodatków, jednoskrzydłowej) można kupić niezawodną lodówkę dwuskrzydłową.

Wybór najlepszego modelu jest w dużej mierze uzależniony od ilości posiadanej przestrzeni. Jeśli marzymy o lodówce dwuskrzydłowej, jednak powierzchnia kuchni jest niewielka – jej zakup może okazać się po prostu niemożliwy. Dlatego wybierając najlepszą lodówkę, warto zdecydować się nie tylko na tani i niezawodny model, ale również taki, który będzie odpowiednio dopasowany do posiadanej powierzchni.

Klasa energetyczna lodówki – dlaczego jest ważna?

Przy urządzeniach elektrycznych można często znaleźć tajemniczy zapis: „klasa energetyczna B/A/A+/A++” i tak dalej. Literki wraz z plusami oznaczają klasę energetyczną urządzenia, przy czym klasa A jest najlepszą i najbardziej energooszczędną wśród wszystkich. Ewentualne plusy oznaczają wzmocnioną energooszczędność. Najlepsza lodówka to właśnie ta, która pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty dzięki niewielkiemu zużyciu energii elektrycznej.

Lodówka jest jednym ze sprzętów domowych, które są używane non stop – bez ich wyłączania i ponownego uruchamiania. Co za tym idzie – aby zapewnić minimalne zużycie energii elektrycznej, warto postawić na jak najbardziej energooszczędną lodówkę. Ma to bardzo duże znaczenie między innymi z uwagi na wysokość rachunków, jakie przyjdzie płacić po zakupie. Sprawdź, jakie modele wskazuje nasz ranking lodówek jako najbardziej niezawodne na rynku.

W tym przypadku nie warto patrzeć na cenę, bowiem lodówki o dobrej klasie energetycznej nie należą do najtańszych modeli. Nie oznacza to oczywiście, że urządzenie musi być bardzo kosztowne – jednak warto zerknąć również na klasę energetyczną, a nie tylko plakietkę z ceną. Szybko może bowiem okazać się, iż sprzęt o klasie energetycznej (na przykład) B, mimo iż kosztował znacznie mniej niż lodówka o klasie A++, zużywa na tyle więcej prądu, że jest to odczuwalne w codziennych rachunkach. Dlatego wybierając najlepszy model, warto zwrócić na to uwagę. To jedna z kwestii, który my wzięliśmy pod rozwagę, tworząc nasz ranking niezawodnych lodówek w 2020 roku.

Podsumowując, klasa energetyczna ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia późniejszych wydatków na energię elektryczną w domu. O ile różnice między klasą A+ i A++ nie są znaczące, to wybierając między urządzeniem o oznaczeniu A i B – zdecydowanie lepiej jest wybrać to pierwsze. Dzięki temu, rachunki za prąd będą znacząco niższe i pierwotnie nieco większy wydatek, jaki poniesiemy na lodówkę szybko się zwróci.

Sposób otwierania drzwi lodówki

Drzwi lodówki mogą otwierać się na prawo lub na lewo. Co więcej, znacząca część dostępnych w sprzedaży modeli daje możliwość zamiany kierunków w razie konieczności. Dlatego też, jeśli podoba nam się urządzenie, które otwiera się w nieodpowiednim dla naszych potrzeb kierunku – warto upewnić się, że w tym konkretnym przypadku istnieje możliwość zamienienia drzwi stronami i tym samym dopasowania ich do potrzeb.

Niektóre dwuskrzydłowe lodówki są wyposażone również w niewielki „podajnik” do napojów. Jest to niewielka półeczka, służąca do przechowywania – na przykład – soków, napojów alkoholowych, mleka do kawy czy ulubionych dodatków do kanapek. Otwiera się ją poprzez naciśnięcie na klapę znajdującą się z wierzchu i w ten sposób można uzyskać dostęp do wnętrza urządzenia bez otwierania całej lodówki.

Wyżej wskazana forma otwierania urządzenia jest bardzo wygodna. Umożliwia bowiem dodatkową oszczędność energii: poprzez korzystanie z dodatkowych drzwiczek w celu szybkiego wyjęcia często używanych produktów, nie ogrzewamy wnętrza lodówki w takim stopniu, jak ma to miejsce jeśli chodzi o klasyczne otwieranie drzwi. Nie oznacza to oczywiście, że należy tylko z tego względu zakupić dwuskrzydłową lodówkę. Jeśli jest ona dla nas zbyt duża – nie warto inwestować w nią wyłącznie przez wzgląd na dodatkowe drzwiczki. W naszym rankingu zawarliśmy zarówno dobre modele klasyczne, jak i dwudrzwiowe.

Agregat – co warto o nim wiedzieć?

Niezwykle istotnym elementem każdej lodówki jest agregat. Jest on odpowiedzialny za prawidłową pracę układu chłodzącego – w dobrej lodówce, pozwala on na zasilenie zarówno chłodziarki, jak i zamrażarki. Działanie agregatu jest bardzo proste – pozwala on na krążenie czynnika chłodzącego po całym urządzeniu i tym samym umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz lodówki. Ewentualna awaria agregatu oznacza brak chłodzenia w urządzeniu.

Niewiele osób wie, że agregat należy czyścić. Zanieczyszczony i zakurzony – zużywa więcej energii elektrycznej, aż wreszcie – dochodzi do jego uszkodzenia. W związku z tym warto dopilnować regularnego oczyszczania powierzchni agregatu. Z jakich względów? Przede wszystkim – to zapewni dobre funkcjonowanie lodówki przez długi czas, bez awarii i przy utrzymaniu optymalnej temperatury chłodzenia. Jednocześnie, eksploatacja lodówki będzie znacznie tańsza: z uwagi na ułatwione działanie agregatu, pobór mocy będzie dużo niższy niż przed czyszczeniem.

Nasz ranking lodówek zawiera wyłącznie urządzenia, w których znajdują się dobrej jakości agregaty. Warto bowiem mieć na względzie, że choć wygląd lodówki z pewnością ma znaczenie, to w przypadku parametrów – jest drugorzędny.

Pojemność – jaka lodówka będzie najlepsza dla singla a jaka dla dużej rodziny?

Ranking niezawodności lodówek 2020 roku, który stworzyliśmy, uwzględnia potrzeby różnych osób. Logicznym jest, że w przypadku singla lub bezdzietnej pary – potrzeby pod kątem przechowywania żywności są dużo niższe niż w przypadku rodziny z kilkorgiem dzieci.

Jaką lodówkę kupić dla maksymalnie dwóch osób? Tak naprawdę – im mniejsza, tym lepiej. Ilość jedzenia dla pary czy singla nie jest duża, a takie urządzenie jest dużo tańsze w eksploatacji – bo zużywa dużo mniej energii. Można przyjąć, że standardowo, lodówka ma około 120 litrów dla jednej osoby, a każdy kolejny domownik dokłada około 30 litrów pojemności. Oznacza to ni mniej ni więcej, że najlepsza lodówka dla pary powinna charakteryzować się pojemnością rzędu około 150 litrów.

Zgodnie z tą zasadą, w przypadku rodziny z dwojgiem lub trojgiem dzieci, pojemność powinna wynosić odpowiednio 210 i 240 litrów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się lodówka dwuskrzydłowa, która zapewnia znacznie więcej przestrzeni zarówno do mrożenia, jak i chłodzenia. Zachęcamy do sprawdzenia, które dobre lodówki dwuczęściowe będą jednocześnie tanie w eksploatacji – wszystkie te informacje można znaleźć w naszym wygodnym rankingu.

Warto jednocześnie mieć na względzie, że powyższe zasady są orientacyjne. Pojemność dobrej lodówki powinna być również częściowo uzależniona od częstotliwości wykonywania zakupów. Jeśli do sklepu jest dość daleko, a zakupy są dokonywane z rzadka – lepszym wyborem może okazać się większa lodówka, nawet w przypadku bezdzietnej pary. I odwrotnie – gdy rodzina z kilkorgiem dzieci robi zakupy codziennie czy co drugi dzień – może okazać się, że wystarcza im znacznie mniejsza przestrzeń.

Umiejscowienie zamrażalnika – czy jest ważne?

Zamrażarka może znajdować się w różnych częściach lodówki, w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy. Która będzie najlepsza? Wszystko zależy nie tylko od preferencji, ale również od wybranego modelu. W większości przypadków, najmniejsze zamrażarki (maksymalnie dwu- lub trzy półkowe) znajdują się w niedużych lodówkach i są zlokalizowane w górnej części lodówki.

Jeśli natomiast chodzi o zamrażarkę w dolnej części – to cecha, jaką charakteryzuje się większość najlepszych lodówek w dobrych cenach. To modele o średniej pojemności, z około trzema szufladami znajdującymi się w dolnej części urządzenia.

Trzecim typem umiejscowienia zamrażalnika jest drugie skrzydło. Tak właśnie wyglądają modele dwuskrzydłowe. Czy to dobre rozwiązanie? Zdaniem wielu – najlepsze. Niewątpliwą zaletą jest ilość miejsca do mrożenia żywności, ale nie tylko. Dodatkowo, można umieścić na wysokości wzroku najczęściej używane produkty, a wyżej i niżej – te, z których korzystamy rzadziej. Jednocześnie, jest to opcja, z której warto skorzystać tylko wtedy, kiedy chcemy i faktycznie potrzebujemy tak dużej lodówki. W innym przypadku – to tylko niepotrzebny wzrost kosztów samego urządzenia i znacznie wyższe rachunki za prąd.

Podsumowując, lokalizacja zamrażarki jak najbardziej ma znaczenie – głównie z punktu widzenia wygody. Nie oznacza to jednak, że należy kierować się wyłącznie tym kryterium przy wyborze najlepszej lodówki. Jeśli bowiem okaże się, że urządzenie o odpowiadających nam parametrach ma źle umiejscowioną zamrażarkę – nie jest to powód do rezygnacji z zakupu.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Jaka jest lepsza?

W dużej mierze – jest to kwestia indywidualnych preferencji. Nie da się określić, która z nich jest najlepsza, a nasz ranking niezawodności lodówek zawiera urządzenia z obydwu typów. Jednocześnie, warto mieć na względzie, że w przypadku lodówek do zabudowy – przy awarii, niekiedy dobór nowego urządzenia może okazać się problematyczny.

Jaką lodówkę wybrać? W zależności od własnych preferencji – modele wolnostojące nie różnią się znacząco od tych do zabudowy. Jeśli uważacie, że znacznie lepiej wygląda lodówka ukryta w szafce – zdecydujcie się na model do zabudowy. Gdy preferujecie klasyczną lodówkę – najlepszym wyborem będzie urządzenie wolnostojące.

Jak widać, wybór najlepszej lodówki wcale nie jest łatwy. Zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem lodówek i podjęcia optymalnej decyzji!

Dodaj komentarz